Rólunk

"Mi a gyermekszeretettel nem elégszünk meg. Hirdetjük, hogy szeresd és ismerd meg a gyermeket. Ismerd meg, hogy igazabban szerethessed, hogy mélyebben védelmezhessed, s jobban nevelhessed."

/ Nagy László/

Történelmi áttekintés

Óvodánk 60 éves jubileumi évfordulója az óvoda önálló intézményként való működésének kezdetéhez, vagyis 1955-höz kötődik.

Azonban néhány gondolat erejéig térjünk vissza a gyökerekhez.

A XIX. század vége felé 1880-81-ben Jankovácz községben a plébánia telke mellett - a régi iskola helyén - egy új földszintes iskola épült négy teremmel. Az új épületet egy, az udvarba benyúló lakrész is bővítette. Ebben laktak a Miasszonyunkról nevezett Iskolanővérek. Az új iskolában egy terem üresen maradt, s az apácák ebben nyitották meg 1883 őszén a község első óvodáját. Az óvónő Huber Mária Clotildis lett. Nem sokáig működhetett azonban, mivel az iskolának megnőtt a létszáma a sok beíratott leánygyermek miatt. Kellett tehát a negyedik terem is, így az óvodai foglalkozások jó néhány évig szüneteltek. A tanköteles korú lányok miatt iskolabővítés vált szükségessé. 1904-re ez meg is történt. Az új tanterem mellé - kizárólag óvodai foglalkozások céljára - építettek egy játszótermet és egy pihenőszobát. Ez az állandó óvoda a mai általános iskola sarkán, az ún. díszterem helyén állt. Annyi volt a jelentkező az óvodába, hogy még így sem tudtak mindenkit fogadni. Így is összezsúfolva töltötték napjaikat a gyermekek.

1928-ban az iskola vezetője már kérvényezi a leányiskola és az óvoda bővítését, de ezt a képviselők elutasítják és csak 1936 nyarán sikerül az óvodát két munkatermessé bővíteni.

1948-ban az államosítás után apácafülkék egybenyitásával alakítottak ki további termeket. Így az óvoda már négy termes lett.

Az ismét növekedő gyermeklétszám miatt az iskolában működő óvoda kicsinek bizonyult. Mivel helyhiány miatt itt újabb csoportokat létesíteni már nem tudtak, szükségessé vált egy új óvoda épület létrehozása. A község vezetősége a piactér melletti legelőnek használt füves területet jelölte ki az építkezésre.

Az új, már napközis ellátást is biztosítani tudó két csoportos óvoda a Szabad Május tér 36. szám alatt 1955-ben nyílt meg. Az óvoda önálló működését ettől az évtől tartjuk számon.

Hogyan alakult a következő 60 év?

Mivel az iskola gyermeklétszáma is folyamatosan növekedett, szükség volt további tantermekre. Egyre inkább sürgetővé vált, hogy az iskolában működő óvodai csoportok elköltözzenek. 1964-ben a már korábban megépült két csoportos óvoda egy új szárny hozzáépítésével további négy csoporttal bővült. Ettől kezdve minden óvodás korú kisgyermek itt nyert elhelyezést.

Mivel az új csoportok már a Radnóti utcáig nyúltak, a mai napig ez a ma már csak öt csoporttal működő épület a Radnóti utcai /Központi/ óvoda.

Másodikként 1969 januárjában nyitotta meg kapuit a Batthyány utcai óvoda, 2. számú tagóvodaként. Eredetileg két csoportra épült, de idő közben szükség volt egy újabb, harmadik csoport kialakítására. Ezt a konyha helyén, annak áthelyezésével tudták csak megoldani. 1975-ben alakították át az épületet. Jelenleg is három működő csoport van benne.

A Jánoshalmától 10 km-re lévő Kéleshalom Jánoshalma társközsége volt. Óvodája több éven keresztül szervezetileg a jánoshalmi óvodához tartozott, 3. számú óvodaként. 1976-80-ig az 1. számú óvodához, 1980-85-ig a 2. számú óvodához csatolták. 1989-től önálló óvodaként működött, majd 2009-től Boróka néven ismét társintézményünk lett.

Amikor Jánoshalmán megszűnt a Tüdőgondozó, az épülete kihasználatlan maradt. Az 1970-es években a gyermeklétszám alakulása szükségessé tette újabb óvodai csoportok létrehozását, így ezt az épületet jelölték ki erre a célra. 1979-től a Szabad Május téri épület két csoportos óvodaként működött, mint 4. számú tagóvoda 1997-ig. Ekkor az épület végleges bezárására került sor, de a két óvodai csoport az ott dolgozókkal együtt átköltözött az akkor éppen megszűnő bölcsőde helyére, a Petőfi utca 35-be. Itt először két, majd később három csoporttal is működött tovább. Ebben az épületben, az óvoda szervezeti keretein belül, a gyermekek és a szülők érdekeit figyelembe véve 2002-től egy, 2003-tól kettő bölcsődei csoport nyílt meg ismét. Jelenleg már csak egy óvodai és egy óvoda-bölcsőde /15 óvodás és 5 bölcsődés korú kisgyermekkel/ csoportban folyik a gyermekek nevelése.

Mivel a gyermeklétszám az 1980-as évek elején ismét emelkedett, szükségmegoldásként 1982-83-as nevelési évben a Művelődési Házban helyeztek el ideiglenesen két óvodai csoportot. Ezek a gyerekek a délelőttöt töltötték csak itt. A félnaposok délben hazamentek, a napközisek pedig óvónőjükkel átballagtak az 1. számú óvodába, ahol ebédeltek és aludtak. 1983 januárjában a Művelődési Házból átköltöztek a Szabad Május tér 53. szám alá, az ún. "Patarica" házból kialakított 5. számú óvodába. Az 1983-84-es nevelési évtől három óvodai csoporttal kezdett működni. Ez az intézmény szülői kezdeményezésre 1991-től a Katolikus Egyház fenntartásába került.


© 2017 Gyermeklánc Óvoda és Bölcsőde Család- és Gyermekjóléti Központ
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el